Prawidłowa konserwacja laptopa – o czym pamiętać?
Spis treści:
Dlaczego trzeba czyścić laptop?
Przenośny komputer to współcześnie standardowe wyposażenie niemal każdego domu. Z powodzeniem zastępuje modele stacjonarne, jest bowiem poręczniejszy w użyciu i mobilny. Musisz jednak pamiętać, że – aby laptop działał sprawnie i bez zakłóceń – należy dbać o jego kompleksową konserwację. Choć brzmi to dość specjalistycznie, bez trudu możesz przeprowadzić czyszczenie laptopa samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie akcesoria i zapoznasz z naszym poradnikiem. Zanim jednak przystąpisz do pracy, sprawdź dlaczego to takie ważne.
Polecane środki czyszczą do elektroniki
Codziennie użytkowany sprzęt jest narażony na zabrudzenia, niekoniecznie widoczne gołym okiem. Nowy laptop lśni czystością w każdym detalu, jednak z czasem osadza się na nim kurz i pył, a także inne zanieczyszczenia. I choć odciski palców na ekranie czy tłuste plamy na obudowie to problem głównie estetyczny, to okruszki i inne drobinki mogą wywołać poważne zakłócenia w działaniu urządzenia. Jeśli nie są na bieżąco usuwane, wnikają do wrażliwych podzespołów i zaburzają pracę komputera. Aby temu zapobiec, koniecznie zobacz jak czyścić laptop z zewnątrz i w środku.
Jak oczyścić klawiaturę laptopa?
Nieważne, czy w pracy dużo piszesz, czy wykorzystujesz komputer do grania lub przeglądania internetu. Klawiatura to jedna z najważniejszych części laptopa, decydujących o funkcjonalności sprzętu. Co więcej, to właśnie na niej gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń i okruszków. Szybko trafiają one pod klawisze, stopniowo utrudniając pisanie. W skrajnych przypadkach całkowicie uniemożliwiają korzystanie z laptopa. Nic dziwnego, że eksperci z branży elektronicznej zalecają bieżące czyszczenie klawiatury.
Aby tego dokonać, przygotuj pędzelek z miękkim włosiem i ściereczkę z mikrofibry nasączoną preparatem do mycia monitorów. Najpierw przy użyciu pędzla zamieć okruszki i drobinki kurzu, a następnie przetrzyj szmatką guziki i przestrzenie pomiędzy nimi. W ten sam sposób wykonaj mycie touchpada w laptopie. Pamiętaj, aby robić to bardzo delikatnie i nie naciskać zbyt mocno!
Czyszczenie klawiatury sprężonym powietrzem
Bardzo ważne, abyś podczas konserwacji zachował nadzwyczajną ostrożność. Rozkręcanie i wyjmowanie poszczególnych klawiszy – choć pozwala dostać się do najgłębszych zakamarków – generuje ryzyko trwałego uszkodzenia sprzętu, jeśli popełnisz jakiś błąd. Często przez przypadek urywasz mikrozawiasy i ponowne zamontowanie klawiszy jest niemożliwe. Dlatego najlepiej wykorzystać sprężone powietrze do klawiatury.
To bezpieczny sposób na usunięcie zanieczyszczeń. Zacznij od najniższego ciśnienia i zachowaj rozsądną odległość kilku centymetrów – stopniowo zbliżaj nadmuch, weryfikując jego skuteczność. W ten sposób usuniesz pył i kurz spod klawiszy, a także ewentualne okruszki z jedzenia czy drobinki piasku. Regularne czyszczenie laptopa sprężonym powietrzem zapobiega kumulowaniu się brudu.
Jak czyścić ekran laptopa?
Wiele osób uważa, że może bez oporów użyć płynu do szyb lub – co gorsze – wilgotnej szmatki do przecierania matrycy. Nic bardziej mylnego! Jedynym bezpiecznym sposobem na wyczyszczenie ekranu w laptopie jest dedykowany środek. Kup preparat w formie pianki lub płynu o właściwościach antystatycznych, a więc zapobiegających osadzaniu kurzu. W podróży lub plenerze świetnie sprawdzają się chusteczki nasączane do ekranu.
Ważne jest nie tylko to, czym myjesz, ale również, w jaki sposób to robisz. Pamiętaj o kilku zasadach:
- przed przystąpieniem do wycierania powierzchni laptopa wyłącz urządzenie. Zrób to zawsze, gdy planujesz czynności konserwacyjne, niezależnie od tego, jaki element chcesz oczyścić;
- nigdy nie aplikuj płynu bezpośrednio na ekran – może to trwale uszkodzić matrycę, a także pozostawić smugi;
- niewielką ilość nałóż na miękką ściereczkę z mikrofibry – im mniej środka używasz, tym lepiej, ponieważ jego nadmiar mógłby ścieknąć na klawiaturę lub pod obudowę wywołując nieodwracalne uszkodzenia;
- wykorzystuj wyłącznie miękkie materiały do przecierania ekranu, aby zapobiec zarysowaniom;
- nie przyciskaj zbyt mocno szmatki do matrycy i unikaj szorowania – przecieraj ekran okrężnymi ruchami;
- jeśli kurz skumulował się w narożnikach i na krawędziach matrycy, wykorzystaj patyczki do uszu, aby go usunąć.
Jak czyścić układ chłodzenia laptopa?
Czyszczenie wentylatorów w laptopie zapobiega zbieraniu się na nich kurzu. Pomijanie tej ważnej czynności może spowodować zapchanie wiatraczków, a co za tym idzie – ich zablokowanie. Wtedy sprzęt przestaje być chłodzony, a gdy jego podzespoły ulegają przegrzaniu, następuje awaria. Dlatego regularnie usuwaj zanieczyszczenia z zewnętrznych części układu chłodzenia. Wyłącz komputer i znajdź wylot ciepłego powietrza. Przedmuchaj go sprężonym powietrzem. To powinno wystarczyć, jeśli zadbasz o takie czyszczenie co kilka tygodni.
Gdy czujesz, że Twój laptop mocno się nagrzewa podczas pracy, lepiej zanieś go do serwisu – tam sprzęt zostanie rozkręcony, a specjaliści wyczyszczą układ chłodzenia w laptopie przy użyciu profesjonalnych narzędzi.
Jak umyć obudowę laptopa?
To również bardzo proste zadanie. Wystarczy użyć ściereczki z mikrofibry, która skutecznie zbiera kurz i pył z zewnętrznych części komputera. Jeśli na obudowie są odciski palców i inne plamy, wykorzystaj preparat do czyszczenia ekranu – nasącz nim szmatkę i przetrzyj. Trudno dostępne miejsca i szczeliny wyczyść patyczkami do uszu. Pamiętaj jednak o delikatności i cierpliwości, aby w pośpiechu nie uszkodzić urządzenia.
Czyszczenie gniazd i portów USB w laptopie
Wiele osób zapomina o usuwaniu kurzu z wejść HDMI, USB i innych portów komunikacyjnych w laptopie. Pamiętaj jednak, że w nich również gromadzi się kurz. Tu także przydatne jest sprężone powietrze. Poręczna buteleczka zakończona długą i cienką rurką ułatwi dotarcie do szczelin i wydmuchanie ewentualnego pyłu czy brudu z gniazdek. Nigdy nie używaj w tym celu patyczków do uszu i nie dłub nimi w portach! Te elementy są zbyt delikatne, dlatego jedynie czyszczenie powietrzem pod wysokim ciśnieniem jest w tym przypadku skuteczne.
O czym pamiętać, czyszcząc laptop sprężonym powietrzem?
Choć czynność ta jest prosta i nawet laik sobie z nią radzi, to warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które decydują o bezpieczeństwie Twojego sprzętu. Podczas konserwacji laptopa sprężonym powietrzem, pamiętaj o:
- zachowaniu odpowiedniej odległości (ok. 5-10 cm) od czyszczonej powierzchni;
- rozpoczęciu od niskiego ciśnienia – zbyt duże może uszkodzić delikatne mocowania i zaczepy;
- sprawdzeniu, czy zanieczyszczenia są usuwane spod obudowy – jeśli nie widzisz kurzu i brudu, który jest wydmuchiwany, istnieje ryzyko, że jedynie przesuwasz go w jedno miejsce. Wtedy lepiej rozkręcić sprzęt.
Kompleksowe czyszczenie laptopa wykonuj regularnie – co kilka tygodni – a komputer nigdy Cię nie zawiedzie. Ekran i klawiaturę przecieraj co kilka dni. Te elementy są narażone na największe zabrudzenia, dlatego to właśnie im należy poświęcić szczególną uwagę. Wykorzystując powyższe wskazówki, zachowując ostrożność i używając wyłącznie sprawdzonych preparatów, masz szansę samodzielnie zadbać o swój przenośny komputer. Dzięki temu służy on przez wiele lat i nie ulega awarii z powodu zaniedbań użytkownika. Systematyczna konserwacja to klucz do zachowania sprawnego laptopa.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (1)